Diecezja Bergamo: kanonizacja Jana XXIII inspiracją dla dzieł miłosierdzia

Rodzinna diecezja bł. Jana XXIII chce, aby jego kanonizacja miała oddźwięk w codziennym życiu katolików. Chodzi o wzbudzenie miłosierdzia i solidarności, wyrażających się czynami - wyjaśnił sekretarz generalny kurii diecezjalnej w Bergamo, ks. prałat Giulio Dellavite.

Na konferencji prasowej w Watykanie powiedział, że ordynariusz diecezji, bp Francesco Beschi postanowił stworzyć „ dzieła-znaki”, których punktem wyjścia są trzy oblicza biedy: materialne, duchowe i kulturalne.

 Pierwszym są projekty strukturalne: budowa szkoły im. Papieża Jana w Haiti i wspieranie jej działalności przez trzy lata (880 tys. euro), budowa kościoła i ośrodka duszpasterskiego w Shengjin w Albanii (600 tys.) oraz przebudowa dawnych koszar na ośrodek dla ubogich w Bergamo (600 tys. na prace budowlane i 300 tys. na rok działalności).

 Drugim rodzajem dzieł upamiętniających Jana XXIII i jego nauczanie będzie troska o rodziny dotknięte kryzysem. 600 tys. euro, pochodzące m.in. z mszalnej tacy ze wszystkich parafii w dniu kanonizacji (27 kwietnia), zostanie przeznaczone na fundusz Rodzina-Praca, istniejący już od dwóch lat - o dołączenie do niego jednej miesięcznej pensji proszeni są wszyscy księża diecezji. Powstanie też nowy fundusz Rodzina-Dom, aby wspomóc rodziny mające problemy mieszkaniowe. Jego fundusze (3 mln euro na dwa lata) pochodzić będą ze sprzedaży diecezjalnych nieruchomości.

 Trzecim rodzajem dzieł-znaków będzie pomoc młodym ludziom w wieku 18-35 lat w staniu się obywatelami świata poprzez wspieranie ich w wyborze życia w służbie najuboższym narodom, a także przyznawanie stypendiów dla młodych naukowców badających, w ramach Fundacji Jana XXIII, wielkie tematy wynikające z życia i nauczania tego papieża.

 Ponadto w diecezji Bergamo odbędzie się seria okolicznościowych wydarzeń. Rozpocznie ją 12 kwietnia dyskusja o encyklice „Pacem in terris” z udziałem ambasadorów państw, w których papieskim przedstawicielem był abp Angelo Giuseppe Roncalli - przyszły papież Jan XXIII: Bułgarii, Turcji, Grecji i Francji. Głos zabierze także były przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Delors oraz Maria Romana De Gasperi, córka jednego z ojców zjednoczonej Europy, Alcide De Gasperiego.

 Obchody zakończy 11 października, w dniu liturgicznego wspomnienia Jana XXIII, poświęcenie kościoła pod jego wezwaniem i nowego szpitala miejskiego jego imienia w Bergamo.

 Przygotowano też wspólny obrazek dwóch kanonizowanych 27 kwietnia papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Razem trzymają oni słynny pastorał z ukrzyżowanym Chrystusem, należący do Pawła VI. Ma to być wyraz „drogi Soboru Watykańskiego II”. Dotrze on do wszystkich domów diecezji. 
pb / Watykan 
--
 Katolicka Agencja Informacyjna
 ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 marca 2014